Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Když Jon Lord v devětašedesátém zkomponoval a se svou skupinou nahrál „Concerto For Group and Orchestra“, položil tím základy žánru, který dnes označujeme jako symfonický metal. Ač se orchestr občas využíval jako doplněk pro studiová alba (střípky už byly na „The Book Of Taliesyn“ a později na spoustě dalších alb, vzpomeňme slovutné „Rising“), největšího rozmachu se přeci jen dočkal až od devadesátých let. Umělců kombinujících klasiku a tvrdý rock tehdy bylo víc, nicméně na evropské scéně patřili NIGHTWISH mezi ty nejviditelnější a nejvlivnější kapely.
V jejich případě šlo navíc o kombinaci s unikátním ženským vokálem. Tuomas Holopainen se tak nejspíš cítí jako dovršitel toho, co Jon Lord před půl stoletím započal. Avšak NIGHTWISH se v období alb „Imaginaerum“ a „Endless Forms Most Beautiful“ dostali do podobného období, ve kterém byli RHAPSODY o dekádu dříve. Svůj projev vypilovali do posledního tónu, do nejmenšího detailu, zvukově dosáhli takřka dokonalosti, angažovali obrovský orchestr, ale na úkor čeho? Když s tím ruku v ruce nešel i ten lehký, přirozený a nenucený „songwriting“ známý z jejich prvních počinů, celá ta bombastičnost působí samoúčelně.
První dvě položky na aktuálním počinu jsou hlavně o tom posluchače zarazit hluboko do křesla mohutným orchestrálním příbojem, vlnu za vlnou. Symfonický doprovod byl součástí hudby NIGHTWISH od prvních alb, ale tam ještě plnil svou roli, doplňoval rockovou kapelu, spoluutvářel atmosféru, pomáhal s gradací. Na několika posledních albech je toho čím dál víc a všechny ty smyčce a žestě přes roli ve vyplňování mezer nabubřely natolik, až se to pomalu přehouplo a symfonický orchestr převzal hlavní úlohu. Jenže když chybí nosný motiv, ani celý ansámbl výsledný dojem nezachrání.
Na druhou stranu, není to tedy teprve teď skutečně „symfonický metal“? Ke zvukové dokonalosti mám však výhrady. Sólový zpěv (hlavně Floor) je hrozně utopený na úkor orchestrálního doprovodu. Je toho moc naráz, zvukovody jsou zahlcené. Až ve skladbě „The Day Of…“ jí lze nerušeně slyšet, jenže tam zpívá pouze sloky, které jsou vlastně jen tlumeným frázováním. Refrén je v podání dětského sboru a je to nakonec i dobrý nápad. Holopainen naverboval jednu z nejlepších zpěvaček scény, ale mimo baladické pasáže jí moc prostoru nedává. Že je zazděný zoufale nevýrazný Emppu Vuorinen, na to už jsme zvyklí, ostatně to je i jeho role v kapele od samých počátků. Citelná je ztráta Marka Hietaly, jehož hlasové partie zcela převzal Troy Donockley. Technicky mu nelze nic vyčíst, ale nemá v hlase Hietalovo charisma.
„Parfume Of The Timeless“ vyšla jako singl a volba to byla vhodná, dobře reprezentuje aktuální album. Bezvýrazná melodie je vystavěna do mohutné stavby na ploše mnoha dlouhých minut, jenže základy jsou chatrné a nezachrání je ani celý orchestr. „The Children of 'Ata“ je jednou z mála zajímavých skladeb, která má v sobě ozvuky starých dobrých NIGHTWISH. Má to solidní melodii a Floor Jansen není utopena symfonickou hradbou. S přimhouřením očí k tomu ještě mohu připočíst „Spider Silk“ nebo „Hiraeth“, ale to už se moc snažím najít nějaké pozitivum. Nakonec i tyto zprvu jednoduché písně jsou ve své druhé části rozvinuty v mohutné symfonické allegro. A až na ten patos je druhá polovina alba příliš utahaná a nezáživná.
K albu je přibalena i orchestrální verze písní. Nutno však poznamenat, že jde jen o orchestrální složku, nikoliv celé skladby. Je to beze zpěvu a rockových nástrojů. Smysl je zřejmě ten, aby si posluchač jednotlivé momenty podané klasickými nástroji mohl v klidu vychutnat. Jenže ony ty střeva takto osamoceně vyvržená úplně poslechově atraktivní nejsou, schází tomu struktura. Je to jako soundtrack k filmu bez obrazového doprovodu. Pouze „The Day Of…“ dokáže sama o sobě zaujmout pro povedené houslové partie, kde se samostatné hlasy prvních a druhých houslí pěkně doplňují (a je to lepší, než Vuorinenova kytara v originále), jenže je to zase příliš krátké.
Už ohrané rčení, že nejlepší bylo období mezi „Oceanborn“ a „Once“, zůstává i nadále v platnosti. „Yesterwynde“ stojí zcela na chvostu diskografie. Vzhledem k tomu, že Tuomas Holopainen, jak je poznamenáno v jednom přidruženém Shoutu, se asi skutečně víc vidí jako skladatel vážné hudby, to s osudem NIGHTWISH jakožto metalové kapely vidím neslavně. Jenže i skladatel vážné hudby musí mít dobré nápady a Holopainenovi se jich už nedostává na obou frontách.
Tuomas Holopainen se nás snaží opít rohlíkem. Možná je ten rohlík nacucaný cukerným roztokem, politý čokoládou, pomalovaný ornamenty z citrónové polevy a ozdobený lístky z barevného marcipánu, ale v základu je to bohužel obyčejný suchý rohlík. „Yesterwynde“ je mohutné dílo, které posluchače možná zvukově zahltí, do kolen však nesrazí ani náhodou.
1. Yesterwynde
2. An Ocean Of Strange Islands
3. The Antikythera Mechanism
4. The Day Of...
[video] 5. Perfume Of The Timeless
[video] 6. Sway
7. The Children Of 'Ata
8. Something Whispered Follow Me
9. Spider Silk
10. Hiraeth
11. The Weave
12. Lanternlight
[video] 13. Yesterwynde - Orchestral Version
14. An Ocean Of Strange Islands - Orchestral Version
15. The Antikythera Mechanism - Orchestral Version
16. The Day Of... - Orchestral Version
17. Perfume Of The Timeless - Orchestral Version
18. Sway - Orchestral Version
19. The Children Of 'Ata - Orchestral Version
20. Something Whispered Follow Me - Orchestral Version
21. Spider Silk - Orchestral Version
22. The Weave - Orchestral Version
23. Lanternlight - Orchestral Version
„Yesterwynde“ je ešte menej funkčný album ako jeho slabý predchodca. Minimum nápadov roztiahnutých na masívnu stopáž, pričom kompozičnú prázdnotu Tuomas neúspešne vypĺňa symfonickou vatou. Floor je niekde v pozadí a jej vokálne linky idú hlboko pod jej potenciál. O nejakých zaujímavých riffoch sa nedá hovoriť. Čo zostáva? Slušný zvuk, produkcia a čriepky atmosféry odrážajúcej sa v zopár zaujímavých motívoch.
1. října 2024
Rudi
4,5 / 10
NIGHTWISH nie sú vo forme, je to tak. Takéto sklamanie som však nečakal; a to som sa na nový album tešil aj po vypočutí prvých singlov. Stačí si odpovedať na jednoduchú otázku - čo z týchto nových songov budú hrávať naživo na turné? Jaj, oni vlastne ani žiadne turné neplánujú. Ako vravím, ustrnutie a úpadok. Tuomasovi sa to nejako rozpadá a dobrý dojem nenapravia ani masívne kampane z dielne Nuclear Blast Records, ktoré zázračne vyťahujú hodnotenia vo všetkých relevantných magazínoch na 8 či 9 bodov z desiatich. Neverte im. Verte nám - my tu totiž nemáme žiadnu inzerciu.
30. září 2024
Louis
5,5 / 10
K hlavní recenzi vlastně není co dodat. Tuomas Holopainen kul žhavé symfonické železo tak dlouho, až jej docela utavil. Na minulém albu „Human. :II: Nature.“ to v mých očích nakonec ještě ustál (a oproti aktuální nahrávce je to vskutku album, jež si lze dodnes s radostí poslechnout), ovšem tady už to prostě nejde. Snad krom klipové „The Day Of...“ si totiž posluchač musí neustále připadat jako v Krétském labyrintu, nenalézaje z téhle symfo - metalové změti cesty ven, až by si skoro přál, aby narazil alespoň na Minotaura. Ale ten je taky v nedohlednu.
27. září 2024
ZE SHOUTBOX-u
Shnoff
Tuomas Holopainen už se dávno vidí jako skladatel vážné hudby s rádoby geniální orchestraci, takže co jiného by vytvořil než příliš melancholické, unavené a nízkoenergetické dílo, že i Lord K. Philipson by se po letech vyřádil.
Pátek, 20. září 2024
Rudi
Z nových, doteraz nepočutých kúskov ma na prvé počutie baví asi iba "Children Of´Ata. Celé je to nejaké rozťahané a bez energie. Toto nie sú NIGHTWISH, akých mám rád.
Na rozdíl od kolegy Manatara si nemyslím, že se tihle Švédové nějak příliš stylově rozvírají. Většinu času je to prostě symfoničtěji pojatý black/death, který neurazí, ale nic zásadního se neděje. Jen ty čisté vokály trochu vybočují.
Čekal jsem možná trošku větší tlak, nazvučení nahrávky je totiž vzhledem k žánru poněkud vzdušnějšího ražení. Kompozičně však máme co dělat s kvalitní náloží disonantního death metalu lehce ve stylu GIGAN. Američtí debutanti však rozhodně nezklamali!
Švédové se na svém debutu zeširoka rozkročili z blackových základů, přes death, symfo-black až k post metalovým variacím. Jen je toho občas až moc naráz. Deska je prima, ale víc se těším na pokračování, až si utřídí myšlenky na své další směrování.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.